Ș, Ț cu virgulă nu sînt recunoscute de MS Proofing Tools

arcadiec
membru
membru
Mesaje: 2
Membru din: 05 Septembrie 2008 22:22

Ș, Ț cu virgulă nu sînt recunoscute de MS Proofing Tools

Mesaj de arcadiec »

Pachetul de verificare a erorilor de ortografie de la Microsoft nu recunoaște ș, ț cu virgulă. Există vreo soluție în această direcție? Mă gîndesc că doar o modificare la mînă a dicționarului pe care-l folosește... însă nu m-am uitat prin el și e destul de probabil să fie într-un format binar... O alternativă ar fi crearea unui dicționar (tot adăugind) care să conțină toate cuvintele scrise cu astfel de diacritice (totuși o treabă destul de anevoioasă). Există și alte programe care să vină ca plugin-uri pentru Word care să recunoască diacriticele cu virgulă?

Mulțumesc
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Nu știu să existe o soluție și în clipa asta nu am nicăieri la îndemână officele de la Microsoft ca să arunc un ochi peste fișiere. Din ce țin minte însă, da, parcă este în format binar needitabil.

Pentru nevoile curente eu folosesc OpenOffice, iar acolo există dicționar de spelling în ambele variante (dar doar unul posibil la un moment dat), fiecare cu același conținut de cuvinte, unul care folosește șț (cel pe care îl folosesc în mod curent) și altul care folosește şţ. La OO lista de cuvinte este în text clar.

Regret că nu știu să dau mai multe informații ... s-ar putea ca corectorul pentru officele nou să fie corect, adică (doar) cu virgule, dar parcă acela nu mai merge pe versiunile de office mai vechi (asta însă știu din auzite, pentru că nu m-a preocupat cu adevărat). Dacă în timp aflu ceva util, voi reveni aici.
(iar adăugarea (manuală ?) de cuvinte o consider lipsită de realism, efortul fiind exagerat)

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
arcadiec
membru
membru
Mesaje: 2
Membru din: 05 Septembrie 2008 22:22

Mesaj de arcadiec »

M-am gîndit la o soluție temporară: o să folosesc diacriticele cu sedile ca să le recunoască uneltele, iar apoi o să fac o înlocuire globală cu celelalte. Deocamdată această soluție îmi convine, iar pe viitor sper să fie corectate uneltele de la Microsoft.
Nici eu n-aș folosi Office-ul de la Microsoft, însă atunci cînd trebuie să colaborezi cu persoane care doar pe acesta îl folosesc (și OpenOffice li se pare incomod de folosit) ești nevoit să lucrezi cu acesta (chiar dacă unele lucruri se pot face mai ușor în OpenOffice).
Sper ca pe viitor compatibilitatea între aceste două suite să crească (de cînd cu OpenXML există semnale încurajatoare în această direcție).
reb
membru
membru
Mesaje: 2
Membru din: 05 Martie 2010 17:26

Mesaj de reb »

Căutam și eu o soluție la această problemă. Pentru mine întoarcerea -chiar și temporară- la sedile nu e o soluție - folosesc de mai bine de un an tastatura "cu virgule" a D-lui Secărică (layout "Programmers") și cred că mi-ar fi imposibil să scriu altfel. De altfel, nici dacă aș putea... parcă tot n-aș vrea să revin la cea "Legacy" doar ca să scriu un document word.

Am găsit un articol KB pe site la Microsoft care părea foarte promițător:
http://support.microsoft.com/kb/958704

Acolo este menționat un fișier, Office2003-kb958704-rom.exe, care părea soluția la această problemă (eu am Office 2003 Small Business Romanian). Conform articolului, acest hotfix ar fi trebui să facă Office 2003 Proofing Tools să recunoască scrierea cu t-comma și s-comma.
Din păcate, fișierul nu este de găsit nicăier, deși este menționat în textul articolului.

Practic ei anunță existentă unui hotfix... inexistent.

Înțelege cineva ce se intâmplă cu acest hotfix? Se poate descărca sau nu?
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

reb a scris:Am găsit un articol KB pe site la Microsoft care părea foarte promițător: http://support.microsoft.com/kb/958704

Acolo este menționat un fișier, Office2003-kb958704-rom.exe, care părea soluția la această problemă [...] Din păcate, fișierul nu este de găsit nicăier, deși este menționat în textul articolului.

Practic ei anunță existentă unui hotfix... inexistent.

Înțelege cineva ce se intâmplă cu acest hotfix? Se poate descărca sau nu?
După cum scrie și acolo, hotfixul se obține la cerere de la serviciul de suport Microsoft.

L-am testat – merge bine și prezintă o caracteristică interesantă: consideră corecte cuvintele în oricare variantă (consideră corect și „șurubelniță” și „şurubelniţă”). Nu prea este ideal în termeni lingvistici absoluți, dar este comod și sigur, în sensul că utilizatorului nu îi mai sunt necesare explicații complicate pe care nu are chef să le asculte și/sau să le înțeleagă.

S-ar putea (așa mi s-a părut mie) să funcționeze corect doar după instalarea KB923642 (Office 2003 Service Pack 3 (SP3) for Proofing Tools), dar nu sunt sigur și chiar dacă ar fi așa, asta nu pune nicio problemă.

Mersi pentru link, auzisem că au scos „ceva” care rezolvă problema ridicată aici, dar nu știam cum să dau de acel ceva.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
reb
membru
membru
Mesaje: 2
Membru din: 05 Martie 2010 17:26

Mesaj de reb »

secarica a scris:Mersi pentru link, auzisem că au scos „ceva” care rezolvă problema ridicată aici, dar nu știam cum să dau de acel ceva.
Cu plăcere!
Chiar am sunat la ei la hotline (vineri), sa-i întreb care e "faza", dar era puțin după ora 17 și robotul lor mi-a zis politicos, în engleză, că apelul meu nu poate fi preluat (fără a preciza dacă e din cauza orelor de program).

Problema e că eu am Office 2003 Small Business OEM în Română și practic nu am dreputul la suport tehnic de la Microsoft - fiind OEM.
În plus, nu am "Proofing Tools" ca pachet separat, ci doar cel din Office 2003 - nu cumva hotfixul e doar pentru Proofing Tools cumpărat separat?

Mă poți ajuta, te rog, cu o sugestie cum să obțin si eu hotfixul? Am Windows XP și Office 2003 ambele cu licență (legală, evident) dar OEM.

Multumesc anticipat.
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

reb a scris:Chiar am sunat la ei la hotline (vineri), sa-i întreb care e "faza", dar era puțin după ora 17 și robotul lor mi-a zis politicos, în engleză, că apelul meu nu poate fi preluat (fără a preciza dacă e din cauza orelor de program).
Nu știu, cred că ai nimerit un moment prea aglomerat. Eu am sunat tot vineri seara după ce am văzut mesajul tău și a funcționat fără probleme. Am primit mesajul pentru hotfix la vreo oră după apel.
reb a scris:Problema e că eu am Office 2003 Small Business OEM în Română și practic nu am dreputul la suport tehnic de la Microsoft - fiind OEM.
Nici asta nu cred să fie o problemă, având în vedere că pe mine nu m-au întrebat nimic legat de licență (doar am spus că pentru Office 2003).
reb a scris:În plus, nu am "Proofing Tools" ca pachet separat, ci doar cel din Office 2003 - nu cumva hotfixul e doar pentru Proofing Tools cumpărat separat?
Păi din ce știu eu Office 2003 nu are inclus implicit dicționar pentru română (are doar pentru franceză, germană și parcă spaniolă), deci Proofing Tools pentru română la 2003 nu există decât separat. Prin urmare (dacă ce știu eu este corect), hotfixul este inevitabil pentru Proofing Tools separat (eu am probat pe un calculator la servici, despre care știu doar că avea Proofing Tools pentru română instalat, fără să cunosc alte detalii).

Edit: mi-am adus aminte că există Office 2003 în limba română nativ (adică nu prin intermediul MUI), dar în clipa asta nu știu detalii despre ce are inclus (ca speller). Admițând că este inclus, ar trebui să funcționeze și acolo (zic eu).
reb a scris:Mă poți ajuta, te rog, cu o sugestie cum să obțin si eu hotfixul? Am Windows XP și Office 2003 ambele cu licență (legală, evident) dar OEM.
Încearcă din nou pe baza celor povestite mai sus. Pe laptopul meu am doar Office 2003 Small Business OEM, fără speller de română. Când am nevoie de asta folosesc OpenOffice :) [*]

Cristi

[*] Notă: dacă pentru un soft obișnuit consider firesc să existe costuri asociate, suportate de utilizator, pentru chestii culturale mi se pare o măgărie să fie percepute astfel de costuri, suportate de utilizator. La acest capitol includ atât unelte din categoria verificatoarelor ortografice, cât și aspecte (sau politici) legate de traducerile interfețelor programelor sau ale sistemelor de operare.
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
badrianiulian
membru
membru
Mesaje: 2
Membru din: 22 Iulie 2016 12:33

Mesaj de badrianiulian »

Buna ziua
Caut si eu acest update Office2003-kb958704-rom.exe ... Il are cineva disponibil?
Multumesc
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

badrianiulian a scris: Caut si eu acest update Office2003-kb958704-rom.exe ... Il are cineva disponibil?
Da, eu :) Vezi aici, unde l-am pus *temporar*.

Pe de o parte nu am de gând să îl las public permanent (probabil că nici nu am dreptul, habar n-am), dar pe de altă parte mă irită politica oricui de a face indisponibile sau a ține ascunse chestii care au legătură exclusiv cu latura culturală a unei probleme.

Să îmi confirmi că l-ai luat.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
badrianiulian
membru
membru
Mesaje: 2
Membru din: 22 Iulie 2016 12:33

Mesaj de badrianiulian »

Mulțumesc foarte mult.
Aveam nevoie pentru servici unde am instalat Windows 7 pe sistem și Office 2003. Erau aceste minunate cuvinte corecte care existau în dicționar dar apărea această problemă cu orice cuvânt care avea literele ș și ț. Încercam să le adaug în dicționar și spunea că dicționarul personalizat era plin (Custom dictionary is full).
Din arhivă am utilizat doar "ROMMUI.msp".
Am sunat și la Microsoft România dar nu prea au avut cum să mă ajute... suportul pentru Office 2003 s-a terminat iar când am întrebat dacă mai au arhivat ceva nu știau ce să spună.
Așadar un mare MULȚUMESC!
andy
membru
membru
Mesaje: 2
Membru din: 03 Noiembrie 2019 14:36

Mesaj de andy »

secarica a scris: 22 Iulie 2016 17:40
badrianiulian a scris: Caut si eu acest update Office2003-kb958704-rom.exe ... Il are cineva disponibil?
Da, eu :) Vezi aici, unde l-am pus *temporar*.

Pe de o parte nu am de gând să îl las public permanent (probabil că nici nu am dreptul, habar n-am), dar pe de altă parte mă irită politica oricui de a face indisponibile sau a ține ascunse chestii care au legătură exclusiv cu latura culturală a unei probleme.

Să îmi confirmi că l-ai luat.

Cristi
Se mai poate pune o dată? Fie si tot temporar. :)
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

andy a scris: 03 Noiembrie 2019 14:40 Se mai poate pune o dată? Fie si tot temporar. :)
Da – aici, tot temporar :)

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
andy
membru
membru
Mesaje: 2
Membru din: 03 Noiembrie 2019 14:36

Mesaj de andy »

secarica a scris: 03 Noiembrie 2019 17:02
andy a scris: 03 Noiembrie 2019 14:40 Se mai poate pune o dată? Fie si tot temporar. :)
Da – aici, tot temporar :)

Cristi
Mii de mulțumiri! :lol:
ben10
membru
membru
Mesaje: 2
Membru din: 05 Februarie 2021 10:06

Mesaj de ben10 »

Buna ziua,
Va rog frumos puteti sa repuneti temporar Office2003-kb958704-rom.exe, am cautat in lung si in lat pe internet dar nu l-am gasit.
Am nevoie pt un office 2003 pe un PC vechi cu win XP dar care inca este in functiune :( .
Multumesc anticipat!
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Iaca.

La fel ca și în celelalte cazuri care au mai fost, să îmi confirmi că l-ai luat.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
Scrie un răspuns