Crearea unui font care include mai multe stiluri

... cu excepția reclamelor !!
ci3
membru
membru
Mesaje: 3
Membru din: 13 August 2008 16:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Crearea unui font care include mai multe stiluri

Mesaj de ci3 »

Am un font care pentru fiecare stil de scris (Bold, Book, medium) are cat un fisier. Cum as putea sa fac in FontLab sa am un singur fisier care sa contina toate stilurile de scris pe care le am in fisiere separate? Este util mai ales in "programele de grafica" gen Indesign, Photoshop, deoarece la alegerea fontului in submeniul lui poti schimba tipul stilului de scris fara sa mai schimbi denumirea fontului. Acum am 3 fisiere pe care le instalez pentru a putea folosi toate cele 3 stiluri ale fontului. Multumesc.
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Pentru ca un font să apară unic într-o listă de selecție de fonturi în meniul unui program, iar mai departe din program să se poată selecta stilul fără a umbla la denumirea fontului, trebuie ca numele fontului din toate fișierele fontului respectiv să fie același pentru toate stilurile. Deci atenție, numele fontului, nu numele fișierului de font.

De exemplu, pentru Arialul care se livrează cu Windows, există patru fișiere – arial.ttf, arialbd.ttf, arialbi.ttf și ariali.ttf. În FontLab în meniul File -> Font Info... -> Names and Copyright se află câteva poziții de denumiri și setări de stil. La vizualizarea cu FontLab în parte a fiecărui fișier distinct de la familia Arial se poate observa că Family Name și Menu Name sunt Arial, indiferent de stilul fontului (și numele fișierului).

Prin urmare, dacă am înțeles corect problema, ar trebui ca cele trei fișiere distincte ale fontului în cauză să aibă în proprietățile fiecărui fișier un nume unic de font pentru meniu și selectate corect opțiunile de stil.

Cristi

(regret întârzierea răspunsului, am fost plecat peste mări și țări)
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
ci3
membru
membru
Mesaje: 3
Membru din: 13 August 2008 16:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ci3 »

Multumesc pentru sfaturi. Sa inteleg ca nu se poate sa am mai multe stiluri intr-un font fara sa am mai multe fisiere?
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Eu nu știu cum s-ar putea. Există niște fonturi cu extensia .ttc care conțin o colecție de fonturi (în Vista există câteva, gen Batang, Cambria, Gulim, etc.), dar în clipa de față nu cunosc nimic detaliat (iar FontLab nu știe să le manipuleze, mi se pare că doar AsiaFont Studio știe de ele).

Dar există vreun motiv pentru care ai dori cu tot dinadinsul să fie altfel decât este în mod uzual la majoritatea fonturilor „de fabrică” ?

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
ci3
membru
membru
Mesaje: 3
Membru din: 13 August 2008 16:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de ci3 »

Un motiv anume ar fi doar cel de practicitate: sa nu mut 3 - 4 fisiere dar sa mut doar un singur fisier. Dar am inteles. Am sa fac cum mi-ai spus mai sus. Multumesc mult.
Scrie un răspuns