greșesc eu pe undeva?

dactilograf
membru
membru
Mesaje: 12
Membru din: 15 Februarie 2007 20:02
Localitate: Cluj

greșesc eu pe undeva?

Mesaj de dactilograf »

sunt câteva aplicații (de fapt, aproape toate) în care nu pot introduce de la tastatură „ș” și „ț” (cu virgulițe), aceste caractere fiind înlocuite prin „?”.
m-am gândit că sunt aplicații non-Unicode și nu pot afișa aceste caractere.
dar, dacă iau caracterele din Firefox sau Winword (introduse de la tastatură) și le copiez în aplicațiile cu pricina, sunt afișate corect.
este normal să se întâmple așa, sau greșesc eu pe undeva?

mersi!

[problema sigur nu ține de driver, de aceea n-am postat în subforumul dedicat]
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Ba este problema aplicațiilor, pentru că sunt non-Unicode, iar caracterele respective sunt în afara codului de pagină pe 8 biți CP-1250.

Dacă iei caracterele respective prin copy & paste, ele pot fi afișate uneori corect în unele aplicații, dar nu vor fi salvate. Dacă salvezi și după aia deschizi fișierul respectivei aplicații, vei constata că s-au salvat semne de întrebare în locurile respective.

P.S. Care-s „aproape toate” ? În general aplicațiile serioase au trecut la Unicode la versiunile lor mai recente. Din cele notabile care mai au probleme sunt cele pentru subtitrare, de exemplu.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
dactilograf
membru
membru
Mesaje: 12
Membru din: 15 Februarie 2007 20:02
Localitate: Cluj

Mesaj de dactilograf »

secarica a scris:Ba este problema aplicațiilor, pentru că sunt non-Unicode, iar caracterele respective sunt în afara codului de pagină pe 8 biți CP-1250.

Dacă iei caracterele respective prin copy & paste, ele pot fi afișate uneori corect în unele aplicații, dar nu vor fi salvate. Dacă salvezi și după aia deschizi fișierul respectivei aplicații, vei constata că s-au salvat semne de întrebare în locurile respective.

Cristi
mersi mult.
încă o rugăminte:
în ce editor de text neformatat se pot introduce de la tastatură acele caractere? presupun că folosești unul.

Dan, înecat în lacrimi că-i musai să renunțe la EditPlus
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

dactilograf a scris:în ce editor de text neformatat se pot introduce de la tastatură acele caractere? presupun că folosești unul.
PSPad. Este un editor foarte performant, care are capabilități de utilizare / salvare și pe 8 biți și Unicode (selectabil din meniu).

Obiecție: una dintre puținele chestii deranjante este că Redo este Ctrl+Shift+Z în loc de Ctrl+Y; pe de altă parte eu m-am obișnuit.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
dactilograf
membru
membru
Mesaje: 12
Membru din: 15 Februarie 2007 20:02
Localitate: Cluj

Mesaj de dactilograf »

e fain programul, dar nici în el nu pot introduce de la tastatură literele cu virgulițe.
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Presupun că vezi pătrățele goale.

Înlocuiește fontul Courier New existent cu acesta de la Windows Vista.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
dactilograf
membru
membru
Mesaje: 12
Membru din: 15 Februarie 2007 20:02
Localitate: Cluj

Mesaj de dactilograf »

da, acum e ok, mii de mulțumiri!
dactilograf
membru
membru
Mesaje: 12
Membru din: 15 Februarie 2007 20:02
Localitate: Cluj

Mesaj de dactilograf »

secarica a scris:Care-s „aproape toate” ? În general aplicațiile serioase au trecut la Unicode la versiunile lor mai recente. Din cele notabile care mai au probleme sunt cele pentru subtitrare, de exemplu.
scuze, abia acum am văzut întrebarea, căutând linkul pentru traducerea PSPad.

nu pot folosi „ș” și „ț” în (ultimele versiuni peste tot):
- EditPlus
- Total Commander
- Yahoo! Messenger
- Google Talk
- Where Is It?
- WordPerfect
- WinRAR
- SPSS

probabil c-or fi mai multe, dar în astea am încercat să scriu câte ceva în ultimul timp.

toate sunt aplicații notabile, poate mai puțin WordPerfect (chiar așa, oare îl mai folosește cineva?).
Scrie un răspuns