Pagini web si diacritice - Help

bogpop68
membru
membru
Mesaje: 1
Membru din: 01 August 2008 20:36

Pagini web si diacritice - Help

Mesaj de bogpop68 »

Buna ziua,

Nu știu dacă mă puteți ajuta, dar eu tot întreb:

Am facut un script (in JavaScript), care leaga doua liste combo intre ele, de genul:
- primul combo contine judetele;
- al doilea va contine localitatile din judetul ales la primul combo.

Scriptul foloseste un "behaviour" de tip download atasat primului combo, care de fapt downloadeaza un fisier text cu numele localitatilor, care mai apoi este integrat si afisat in combo-ul nr. 2.

Totul e bine, pina la faptul ca numele localitatilor care contin diacritice sunt afisate incorect.

Fiserul html care contine combo-urile in cauza este formatat corect pentru afisarea diacriticelor, cu UTF-8.

Fiserul text care contine localitatile, desi a fost formatat ca UTF-8, nu este afisat corect.

Am gasit pina si un atribut pentru combo-uri, care specifica limba (lang="ro-mo", adica ROmana-MOldoveneasca), pe care l-am folosit. Degeaba!

Fisierul text, dupa download, este incarcat intr-o variabila de tip string; poate acolo se pierde formatarea. As aprecia idei/ajutor.


Bogdan
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

În secunda asta mi-e greu să aprofundez, pentru că sunt în vacanță pe coclauri.

Dacă este posibil, pune undeva sau trimite-mi fișierele (sau ceva de test) să casc și eu gura la ele.
Problema pare a fi de codare, nu de limbă, adică chestia aia cu lang=ceva informează browserul despre limba (conținutul) paginii, nu despre codarea de caractere folosită la scrierea fizică.
Pentru codare este o declarație pe la începutul paginii de genul

Cod: Selectați tot

<META HTTP-EQUIV="Content-Type" CONTENT="text/html; charset=UTF-8">
Aici sunt pe un tărâm nesigur, adică nu știu dacă într-o pagină cu cadre (frame-uri) sau alte elemente înglobate codarea trebuie specificată o singură dată, sau trebuie ca fiecare element individual să specifice codarea la rândul său.

O să pot să analizez mai pe îndelete de pe 20 august încolo.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
Scrie un răspuns