font fara toate diacriticile

robert
membru
membru
Mesaje: 5
Membru din: 22 Decembrie 2010 16:51

font fara toate diacriticile

Mesaj de robert »

Salut,
intampin urmatoarea problema: am un font (ce-i drept True Type) ii zice arrus, imi trebuie neaparat fontul asta. Problema e ca in Word folosesc tastatura RO, dar nu recunoaste ă si ţ ceea ce e ciudat avand in vedere ca le recunoaste pe celelalte (î,â,ş). (sa mentionez si ca daca scriu text, cand dau de ă imi converteste in Times tot ce urmeaza). M-am uitat la insert symbol si am vazut ca in loc de ă apare a cu tilda deasupra, ceea ce nu-mi convine.
Cum pot folosi toate diacriticele la acest font? (am vazut ca se pot folosi programele de romanizare, dar trebuie sa existe o solutie mai eleganta, totusi)
Multumesc.
dorin
membru
membru
Mesaje: 61
Membru din: 25 Ianuarie 2007 09:12
Localitate: București

Mesaj de dorin »

Din păcate, familia de fonturi Arrus nu conține glifele pentru ă, ș, ț. Deci nu poți folosi ceva care nu există.
Singura soluție pe care o văd este să editezi fontul și să pui diacriticele la locul lor. Nu mi se pare chiar atît de "neelegant", pentru problema pe care vrei să o rezolvi tu.
Problema reală este că și cel căruia îi trimiți documentul trebuie să aibă fontul modificat instalat în sistem.
Sau, în MS Word de exemplu, dar și în alte programe, există posibilitatea ca atunci cînd salvezi documentul să împachetezi în document și fontul utilizat.
robert
membru
membru
Mesaje: 5
Membru din: 22 Decembrie 2010 16:51

Mesaj de robert »

multumesc pentru raspuns.
am crezut ca exista alta varianta (daca fiecare incepe sa editeze nu ajungem la un numitor comun). Poate totusi era vreun font f. asemanator cu asta, unul care are si diacritice.
De trimis nu-i pb ca il fac pdf pentru postare, nu e cu scop de trimis/editat.
Multumesc inca o data.
dorin
membru
membru
Mesaje: 61
Membru din: 25 Ianuarie 2007 09:12
Localitate: București

Mesaj de dorin »

Chiar dacă îl faci pdf, rămîne aceeași problemă ca în MS Word (dacă pe calculatorul pe care se deschide documentul nu se află instalat fontul, se va face o substituție de font, cu unul considerat asemănător). Din fericire, și formatul pdf suportă împachetarea fontului în documentul salvat.

Din păcate, toată familia Arrus BT (de la Bitstream) nu conține glifele pentru ă, ș, ț. Poți verifica aici:
http://new.myfonts.com/fonts/bitstream/arrus/
http://www.fontshop.com/fonts/downloads ... eam/arrus/

Din cîte văd, Arrus e un font destul de sărac, văd multe găuri cu biscuiți:
http://font-cat.com/font-en-841.html

În rest, sigur că poți căuta fonturi asemănătoare (ca aspect), care să-ți placă, și care să conțină caracterele românești.
Ultima oară modificat 23 Decembrie 2010 19:15 de către dorin, modificat 1 dată în total.
robert
membru
membru
Mesaje: 5
Membru din: 22 Decembrie 2010 16:51

Mesaj de robert »

Ideea e asa: o editura foloseste fontul asta care imi place f mult. Am stat o gramada sa-mi dau seama ce font este (mai ales dupa cifrele 8, 7 si 3 dar si dupa litera z). Sunt aproape sigur ca asta-i fontul. Doar ca editura are si caracterele romanesti, de-aia ziceam nu stiu daca ei au stat sa creeze diacritice, habar n-am
dorin
membru
membru
Mesaje: 61
Membru din: 25 Ianuarie 2007 09:12
Localitate: București

Mesaj de dorin »

În cazul ăsta, aș înclina totuși să cred că e vorba de alt font... Mi se pare mai puțin probabil totuși să fi modificat ei fontul. Deci nu rămîne decît să mai cauți...
robert
membru
membru
Mesaje: 5
Membru din: 22 Decembrie 2010 16:51

Mesaj de robert »

am cautat in 56 de pagini de fonturi pe myfont, desi unele sunt asemanatoare, cred ca asta este cel pe care il caut

am tot incercat sa romanizez in programele respective, dar cand dau generare font pur si simplu se strica tot fontul.
chiar nu ma pricep la asta. poate e cineva care vrea sa ma ajute cu romanizarea (e vorba de ă si tz, pe restul le recunoaste)
pls daca puteti sa-i faceti asta lui arrus + trimis pe romindor@yahoo.com, raman foarte-foarte recunoscator.
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

robert a scris:Ideea e asa: o editura foloseste fontul asta care imi place f mult. Am stat o gramada sa-mi dau seama ce font este (mai ales dupa cifrele 8, 7 si 3 dar si dupa litera z). Sunt aproape sigur ca asta-i fontul.
Fă o captură (o poză) a unei porțiuni de text și încearcă aici, poate afli ceva în plus.

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
robert
membru
membru
Mesaje: 5
Membru din: 22 Decembrie 2010 16:51

Mesaj de robert »

multumesc mult pentru ajutor.

partea buna e ca stiu acum f multe despre fonturi, diacritice, etc. chiar si sa recunosc fonturile citind ceva, ceea ce e f placut

partea proasta: fonturile pe care le puteam folosi ca alternativa la arrus n-au nici ele diacritice, asa ca am ajuns de unde am plecat, adica nu gasesc nici fontlab sau fontographer, am un demo care nu ma ajuta pt ca nu pot salva, dar mi-am dat seama din demo ca in maxim 10 minute as reyolva cu diacriticele.

imi reinnoiesc rugamintea pt cine se poate lipsi de aceste 10 min si poate modifica fontul sa mi-l trimita "românizat"

(multumesc pentru topic)
Scrie un răspuns