Intrebari despre scrierea arhaica...

... cu excepția reclamelor !!
Dragosvr92
membru
membru
Mesaje: 3
Membru din: 19 Iulie 2013 07:42

Intrebari despre scrierea arhaica...

Mesaj de Dragosvr92 »

Salut, am cateva intrebari despre scrierea in limba Romana din anul 1897.......
Am un document din acest an si vreau sa inteleg de ce se scria in felul felul explicat mai jos.

Literele Z, X, existau in alfabetul Român?
Cate diacritice existau atunci? In document vad doar ă-uri si ș-uri.

In loc de litera "Z" se folosea "D" (deci, diua).
In loc de sex, se scria "sees"....
In loc de "Ț" foloseau "C" (oficer, Fetesci)
In loc de "i" foloseau "J" .....

Vreau sa stiu de ce si cum de a evoluat limba romana in ce avem astazi....
Cum, cand si de catre cine au fost introduse diacriticele?

Sper ca imi va raspunde cineva :)
Avatar de utilizator
secarica
admin secarica.ro
admin secarica.ro
Mesaje: 256
Membru din: 06 Mai 2003 03:00
Localitate: București, Pământ
Contact:

Mesaj de secarica »

Singurul lucru pe care pot eu să ți-l recomand acum este lectura articolului „Căciuliță, coif, virguliță” publicat în numărul unu al revistei Decât O Revistă la pagina 74 a revistei sau 76 a .pdf-ului și care are legătură doar cu ultima parte din întrebările tale.

În rest, rămâne doar să speri :)
Oricum, întrebările și tema sunt foarte interesante :!: atâta că nu înțeleg ce înseamnă Fetesci (este vorba de orașul Fetești ?)

Cristi
... cea mai bună armă este adevărul – cu condiția să știi să-l folosești
Dragosvr92
membru
membru
Mesaje: 3
Membru din: 19 Iulie 2013 07:42

Mesaj de Dragosvr92 »

Mersi, am sa o citsec mai incolo. Acum ma cam dor ochii.
Da, este vorba de orastul Fetești.

Scuze, acum am observat ca exemplul meu cu c in loc de ț nu se aplica si aici :mrgreen:
Si aici sunt curios, de ce in 1897 numele orasului se scria in felul asta. :)

Imi aduc aminte ca o doama de la arhivele nationale imi spunea ca prin perioada aia se folosea sistemul Prusiei. Nu mai retin daca se refera la scrierea J ului in loc de I sau daca s a referit la folosirea numelui tatalui/sotului in numele copilului/sotiei.

EDIT: Am citit 76-77. Se explica cateva din ce am intrebat eu dar nu prea vad nimic clar. Doar ca niste persoane se cearta si fiecare incearca sa impuna reguli noi de scriere. :roll:
dorin
membru
membru
Mesaje: 61
Membru din: 25 Ianuarie 2007 09:12
Localitate: București

Mesaj de dorin »

Eu văd chiar mai multe diacritice decît acum... De exemplu „z” se scria „ḑ”...
Iau la întîmplare un text dintr-un ziar vechi (nu e reclamă la un produs, o poți prepara singur acasă):


Essenţă de crescutŭ pĕrulŭ

Între tóte medicamentele de crescutŭ pĕrul, ocupă Lipanulŭ saŭ Brustanulŭ (Bardana) primulŭ rangu. Acéstă plantă este cunoscută de toţĭ, căcĭ se distinge prin foile eĭ marĭ, şi cresce prin liveḑĭ adesse-ori şi prin grădinĭ.

Essenţa se prepară în modulŭ următorŭ:

Ia uă litră de rădăcină de Lipan verde, spălată şi tăiată bucăţele, ferbele cu una oca vin până va rămîne 50 dramurĭ, strecóră acéstă fertură prin pânḑă şi adaogăĭ aceaşĭ cuantitate de Glicerină, daca voeştĭ şi ceva Parfumŭ (Untŭ de Violette saŭ de Jasmin), pune Essenţa acésta în sticle şi conservă-le astupate bine.

Întrebuinţare: Cându te spelĭ pe capŭ, tórnă două lingurĭ de masă din acéstă essenţă în apa de spălatŭ; ori de câte orĭ ungĭ perulŭ, serveştete cu dȇnsa, căcĭ are şi cualitatea de a face pĕrulŭ luciosŭ şi móle ca mătasea, iar la 3-4 ḑille móe degetulŭ arătătoru în trênsa ungênd bine rădăcinele pĕruluĭ, şi în scurtŭ timpŭ te veĭ bucura de pĕrulŭ celŭ maĭ frumosŭ.

N.B. Tóte unsorile tare parfumate suntŭ supĕrătóre căcĭ slăbescŭ poriĭ şi aù de effectŭ căderea pĕrului.
Dragosvr92
membru
membru
Mesaje: 3
Membru din: 19 Iulie 2013 07:42

Mesaj de Dragosvr92 »

Din ce an este ziarul ? In actul meu din 1897, singurele diacritice sunt cele pe care le am mentionat..
ă-uri si ș-uri. D ul este D simplu, fara virgula sub.

EDIT: Defapt, m am uitat mai atent si vad ca sub unele d uri este virgulita iar sub altele nu. :lol:
dorin
membru
membru
Mesaje: 61
Membru din: 25 Ianuarie 2007 09:12
Localitate: București

Mesaj de dorin »

N-am reținut data, dar cred că era destul de vechi, l-am găsit în podul casei bunicilor...
Scrie un răspuns